Jaki laptop kupić? Wskazówki dla komputerowego laika

Kiedy Kowalski ma wybrać laptop dla siebie, często czuje się zagubiony. Bo nigdy nie wie, czym powinien się kierować, kiedy takie urządzenie kupuje. Na co ma zwracać uwagę? Które czynniki są najważniejsze? Niżej postaramy się odpowiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę, kiedy kupuje się laptopa.

Wygląd, cena czy parametry – co ma większe znaczenie?

W każdym przypadku wybór laptopa jest uzależniony od potrzeb i możliwości. Potrzeby określają to, w jaki sposób będzie się z niego korzystało. Możliwości najczęściej odnoszą się do tego, ile pieniędzy chce się wydać na kupno laptopa. One determinują wybory poszczególnych kupujących. Dlatego i cena i możliwości laptopa zawsze powinny być brane pod uwagę. Jeśli zależy nam na posiadaniu urządzenia w oryginalnym kolorze lub specyficznej budowie, to też można brać je pod uwagę.

Jak wybrać laptop dla siebie? Najważniejsze parametry techniczne

Kolor obudowy laptopa czy jego budowa mają nieco mniejsze znaczenie, jeśli chodzi o korzystanie z urządzenia. Oczywiście, jeśli ma się do dyspozycji laptop hybrydowy czy konwertowalny to jego budowa może mieć znaczenie, gdy chodzi o komfort użytkowania. W przypadku tradycyjnych laptopów nie ma to wpływu na funkcjonalność urządzenia. Kiedy wybiera się laptop, trzeba zwracać uwagę na jego podstawowe parametry techniczne:

  • Rodzaj procesora. Dzisiaj do wyboru mamy procesory o mniejszych i większych możliwościach. Dla zwykłego użytkownika, czyli takiego, któremu laptop będzie służył do korzystania z sieci i szeroko rozumianej rozrywki w zupełności wystarczy laptop z procesorem i3.

  • Przekątna matrycy. Dla większego komfortu użytkowania lepiej jest wybrać laptop określany jako piętnastka lub siedemnastka. Tu przekątna matrycy ma rozmiar 15’6 cala lub 17 cali.

  • Pojemność pamięci RAM. Jeśli ta będzie miała pojemność równą 8 GB, to już będzie dobrze. W praktyce sprawdzają się nawet te laptopy, gdzie pojemność pamięci RAM wynosi 2 czy 4 GB. Na domowy użytek wystarczy to w zupełności.

  • Karta graficzna. Nie powinno się szukać urządzenia z dedykowaną kartą graficzną. Jego cena na pewno będzie wyższa, a możliwości takiej karty nie będą wykorzystywane. Dla potencjalnego Kowalskiego laptop może mieć zintegrowaną kartę graficzną.

  • Właściwości matrycy. Dobrze będzie wybrać laptop, gdzie zamontowana jest matryca matowa, bo taka mniej męczy oczy. Tym bardziej, jeśli z laptopa korzysta się dużo i często.

  • Dysk twardy. Dla domowego użytku wystarczy dysk o pojemności 300 GB lub 500 GB. Większy nie jest konieczny.

  • Napęd optyczny – obecność takiego elementu zwiększa możliwości laptopa.

Dodaj komentarz