Konserwacja laptopa

Laptop działa dobrze tylko wtedy, kiedy naprawdę o niego zadbamy. Tak od strony wizualnej, jak i pod kątem funkcjonowania systemu. Bardzo ważna jest defragmentacja plików, a także usuwanie pozostałości odinstalowanych programów czy też złośliwego oprogramowania. Istotne jest też kontrolowanie temperatury, jak również sprawdzanie stanu pasty termoprzewodzącej.

Higiena laptopa

Laptopa powinniśmy używać przede wszystkim zgodnie z przeznaczeniem, a dodatkowo także powinniśmy go na bieżąco czyścic, żeby mieć pewność, że w środku nie będzie osiadać zbyt duża ilość brudu. Mimo że system chłodzący laptopa wydmuchuje powietrze na zewnątrz, to do środka i tak trafia duża ilość kurzu. Ten kurz osiada na wentylatorze i na innych podzespołach i skutecznie uniemożliwia właściwą cyrkulację powietrza. To natomiast przyczynia się do tego, że nasz laptop się zawiesza, a system chłodzenia chodzi bardzo głośno.

Laptopa należy wycierać specjalnymi preparatami lub ściereczkami nawilżającymi, które są do tego przeznaczone. Warto też dbać o to, by nie pracować z nim w miejscach o dużym zapyleniu oraz w miejscach bardzo mokrych, bo to po jakimś czasie mogłoby doprowadzić do korozji niektórych elementów.

Czyszczenie i konserwacja notebooka

Co jakiś czas należy wymieniać pastę termoprzewodzącą, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę podzespołów. Bardzo ważne jest też to, żeby raz na jakiś czas korzystać ze sprężonego powietrza, w celu wydmuchania zanieczyszczeń.

Kiedy przeprowadzimy fizyczne czyszczenie, dobrze jest się zająć systemem. Sprawdzić, które programy pozostają nieużywane i odinstalować je. Usunąć stare hasła, klucze rejestru, pozostałości po odinstalowanych programach. Dodatkowo też opróżnić kosz i posegregować pliki w folderach. Następnie warto przeskanować komputer pod kątem złośliwego oprogramowania. Jeżeli znalezione zostaną jakieś niebezpieczeństwa, należy je przenieść do kwarantanny, a po jakimś czasie komputer usunie je samodzielnie.

Po sprawdzeniu i przeskanowaniu komputera warto uruchomić defragmentację dysku. Defragmentator, który wbudowany jest w system, scali ze sobą wszystkie pliki, które są rozsiane po całym dysku. Konkretne pliki i programy często zapisują się na dysku laptopa w różnych jego sektorach. Kiedy wywołujemy dany plik czy program, dysk musi odszukać i wywoływać wszystkie sektory, to zabiera sporo czasu i obciąża system. Po defragmentacji, czyli połączeniu wszystkich plików, wywoływanie jest znacznie szybsze.

Działania te sprawiają, że nawet najtańszy laptop ma szansę przez długi czas chodzić dobrze i cieszyć użytkownika.

Dodaj komentarz