Jak dbać o laptopa?

To, w jaki sposób traktuje się laptopa, ma ogromny wpływ na to, jak laptop funkcjonuje i jak długo i zadowoleniem można z niego korzystać. W tej kwestii znaczenia ma wiele spraw, o których użytkownik i właściciel laptopa musi mieć pojęcie. Tylko taka wiedza da mu szanse na to, by jego laptop latami wyglądał dobrze i funkcjonował bez zarzutu. Bo żeby dobrze dbać o laptopa, trzeba wiedzieć, jakie zachowania są pożądane, a jakich zdecydowanie unikać. Ich lista pojawi się poniżej.

Zachowania, które przedłużą żywotność Twojego laptopa

Jeśli zależy Ci na tym, by laptop był sprawny, jak najdłużej, powinieneś pamiętać się o tym, by:

  • Systematycznie dbać o funkcjonowanie systemu, jaki zainstalowany jest w laptopie. Powinno się usuwać zbędne pliki i dokonywać czyszczenia dysków, bo ma to wpływ na funkcjonowanie laptopa.
  • Raz na jakiś czas warto jest wykonać defragmentację dysków, bo może ono mieć wpływ na jakość używania laptopa.
  • Podczas używania laptopa powinno pamiętać się o właściwym traktowaniu baterii. Każdy laptop, nawet laptop z dotykowym ekranem, powinien pracować na baterii odłączonej od zasilania, jeśli nie ma takiej konieczności. Powinno się ładować baterię wtedy, kiedy jest to konieczne, a po zakończeniu ładowania, powinno się odłączać ładowarkę od zasilania. To zdecydowanie przedłuży żywotność baterii.
  • Powinno się zmieniać pastę termoprzewodzącą.
  • Przy przewożeniu czy przenoszeniu laptopa powinno się go umieszczać w specjalnej torbie, bo ta zabezpiecza go przed uszkodzeniami.
  • Do czyszczenia elementów laptopa powinno się wykorzystywać preparaty, które oferuje sklep laptopy sprzedający. Te są bezpieczne i mają właściwy skład.

Jak nie powinno traktować się laptopa?

W żadnym wypadku nie powinno się używać laptopa przy jedzeniu. Takie sytuacje bardzo mu zagrażają. Wtedy zdecydowanie łatwiej jest o zalanie laptopa. Dostające się do jego klawiatury okruchy też nie wpływają korzystnie na jego wygląd i funkcjonowanie. W żadnym przypadku nie powinno się trzaskać pokrywą laptopa. Trzeba pamiętać, by odłączać go od zasilania, jeśli na dworze zbliża się burza, bo ta może wpłynąć na jego uszkodzenie. Jeśli dojdzie do jakiejś awarii, nie powinno się jej usuwać samodzielnie. Notebook zawsze powinien być serwisowany w odpowiednim serwisie komputerowym.

Kiedy prawidłowo obchodzi się z laptopem, to można z niego korzystać latami. Wtedy i działa on bez zarzutu i wygląda jak nowy lub prawie jak nowy. Nie wymaga to skomplikowanych czynności i nie jest trudne. Wymaga konsekwencji i nakładu starań, dzięki którym laptop będzie zadbany, czysty i sprawny.

Dodaj komentarz